Tipy a triky pre udržateľný život: 2.ČASŤ: Udržateľná domácnosť a životný štýl

trojuholnik-white-1.svg

Na našej budúcnosti a uhlíkovej stope nám záleží, preto sme si pre vás pripravili aj druhú časť blogu, ktorý sa venuje tipom a trikom na udržateľný život. Zatiaľ čo v minulej časti sme sa venovali predovšetkým udržateľnej móde a kuchyni, dnes sa spoločne pozrieme na udržateľný životný štýl v domácnosti a taktiež na to, ako môže byť váš celkový životný štýl trochu menej zaťažujúci pre životné prostredie. Poďme spoločne na to!

Udržateľná domácnosť

Domácnosť je miestom, kde toho viete zmeniť naozaj veľa. Nejde len o to, koľko vecí kupujete a ako si ich vyberáte, ale taktiež, ako hospodárite s energiami, aké spotrebiče máte, či aké čistiace prostriedky používate. Pripravili sme si pre vás niekoľko veľmi jednoduchých, ale zároveň veľmi efektívnych tipov, ako môžete s drobnými krokmi urobiť veľkú zmenu.

Zdroj: Pexels.com

 • Neprekurujte

Nastavte si termostaty na ideálnu izbovú teplotu – odporúčaná interiérová teplota je 20 °C. Samozrejme, v prípade kúpeľne, či pri malých deťoch (ktoré trávia väčšinu dňa ešte na podlahe) sa odporúča vyššia, cca okolo 23 °C. Prekurovanie v dome či byte, nie je len neekologické, ale taktiež neekonomické a pre naše telo a imunitu nezdravé.

 

 • Klímujte s rozumom

Napriek tomu, že v ideálnom prípade by ste vzhľadom k životnému prostrediu nepoužívali klímu vôbec, vieme, že napríklad na južnom a juhovýchodnom Slovensku sa teploty bežne šplhajú čoraz vyššie, to nie je vždy možné. Keď už zapínate klímu, riaďte sa jednoduchými pravidlom. Neklímujte, pokiaľ to nie je naozaj nutné a vždy nastavte primeranú teplotu – medzi interiérom a exteriérom nesmie byť príliš veľký rozdiel.

 

 • Pri kúpe spotrebičov sa zamerajte na energetickú triedu

Spotrebiče meníme len párkrát za život, preto sa pri výmene treba zamerať na viacero parametrov. Nesústreďte sa len na výkon, či cenu, uprednostnite pri kúpe vždy spotrebiče s energetickou triedou A+, A++ alebo dokonca A+++.

 

 • Využívajte denné slnečné svetlo

Hneď ráno odtiahnite závesy, či žalúzie – denné svetlo je tým najlepším spoločníkom. 

 

 • Vypínajte, čo nemusí byť zapnuté

Aj keď tento bod pôsobí na prvý pohľad priam banálne, často na to zabúdame. Vypínajte vodu počas umývania zubov, či umývania vlasov šampónom. Pred každým odchodom z miestnosti sa uistite, či ste zhasli svetlo. Nabíjačky smartfónov, či notebookov vyťahujte zo zástrčiek. Veľa elektriny vedia ušetriť aj smart zástrčky, ktoré viete ovládať priamo svojím smartfónom.

 

 • Aj prať sa dá ekologickejšie

Používajte pracie prostriedky, ktoré vaše prádlo operú dočista aj pri nižších teplotách. Perte len vtedy, ak máte dosť prádla na naplnenie celej práčky. Kupujte ekologické pracie prostriedky.

 

 • Kupujte čapovanú drogériu, znížite tak množstvo odpadu

 

 • Namiesto chemických čistiacich prostriedkov, používajte biely ocot, sódu bikarbónu či kyselinu octovú. Veľmi nápomocné môžu byť aj parné čističe

Zdroj: Pexels.com

Udržateľný životný štýl

Aj keď udržateľný životný štýl je komplexný názov prakticky pre všetky oblasti, ktoré sme si spomenuli, v tejto časti sa chceme zamerať ešte na niekoľko tipov, ktoré sa neviažu výhradne na domácnosť, či oblečenie. Sú to všeobecné rady, ktoré môžete jednoducho aplikovať vo vašom každodennom živote.

 

 • Chodievajte pešo. Pomôžete sebe aj prírode

 

 • Kúpte si mesačný lístok na autobus, alebo električenku

 

 • Nosievajte so sebou prázdnu nádobku na obed a sieťovku, či látkovú tašku


 • Nekupujte balenú vodu a veci v plastových obaloch, pokiaľ nemusíte


 • Zriaďte si elektronické výpisy – vyhnete sa tak zbytočným papierom. Nastavte si elektronické výpisy telefónov, banky a pod.


 • Nosievajte zo sebou prázdnu fľašu na vodu

Zdroj: Pexels.com

 

 •  Nekupujte veci, ktoré nepotrebujete

 

 • Nalepte si na poštovú schránku oznam, že nemáte záujem o tlačené letáky


 • Stravujte sa zdravo a prevažne rastlinne. Nahraďte niekoľkokrát do týždňa mäso kvalitným  a chutným tofu značky LUNTER


 

Udržateľný životný štýl nie je zložitý, dôležité je začať. A pamätajte, každý drobný krok smerom k lepšej budúcnosti sa počíta. Držíme vám palce!

NOVINKY

LUNTER tofu bolo hlavnou hviezdou školy varenia. Recept si môžete vyskúšať aj vy!

NOVINKY

Tipy a triky pre udržateľný život: 2.ČASŤ: Udržateľná domácnosť a životný štýl

NOVINKY

Tipy a triky pre udržateľný život: 1.ČASŤ: Udržateľná móda a ekologická kuchyňa

Rozpáľ so Smoky BBQ svoj gril,
texaský dym mu dodáva štýl